Assume the company operated 250 days per year, expects to use 120,000 units per
ID: 382507 • Letter: A
Question
Assume the company operated 250 days per year, expects to use 120,000 units per year and uses a perpetual review inventory control system. Assume further they use Banner Freightways which has an average transit time of 3 days with a standard deviation of 2 days, and daily demand is normally distributed with a standard deviation of 50 units. The unit cost continues to be $480. The annual cost of carrying inventory has been recalculated to be 2% per month of the value of the part.
A) Calculate the Economic Order Quantity (EOQ)
B) Calculate the necessary safety stock to cover 98% of the replenishment cycles.
C) Assume North Eastern has an average lead time of 5 days with a 4 day standard deviation. How much lower should its rate be compared to Banner’s in order to offset the service differences between the two carriers?
Explanation / Answer
A)
Annual holding cost = unit price * carrying cost rate = 480*2%*12 = 115.2
Cost to process an order = 80
EOQ = SQRT(2*Annual demand * Ordering cost / Holding cost)
= SQRT(2*120000*80/115.2) = 408
B)
C)
Annual Demand D = 120,000 Days per year Y = 250 Average Daily Demand µ = D/Y 480 Standard Deviation of Daily Demand D = 50 Lead Time (Days) L = 3 Standard Deviation of Lead Time L = 2 Service level = 98% Z-value corresponding to Service Level Z = NORMSINV() 2.05 Safety stock ss = Z(L*D2 + µ2*L2 ) 1,976Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.