You manage the shipping of item #A452 from your supplier. The shipments for this
ID: 387022 • Letter: Y
Question
You manage the shipping of item #A452 from your supplier. The shipments for this item are delivered to the nearest port, and you have to transport them to the distribution center. You have two options, truck load (TL) and less than truck load (LTL).
Your company needs 5000 units of #A452 per year and it is purchased at a price of $38 per unit. Each order costs $93. Your company uses a holding charge of 0.14, a cycle service level of 90% and 365 days per year for planning purposes.
The truck load (TL) option costs $1400 per load. It takes 5 days to deliver and each truck can carry up to 1400 items.
The less than truck (LTL) load option costs $2.6 per item. It takes 7 days to deliver.
You have three options,
OPTION A: to use the TL option and deliver full truck loads,
OPTION B: to use the TL option and deliver the economic order quantity
OPTION C: to use LTL option and deliver the economic order quantity.
For all following parts, consider transportation costs as an item cost unless otherwise specified. i.e., the total variable cost of #A452 in the Full truckload is $1400/1400items + $38/item = $39.0/item.
(Option A) Full truckload
What is the sum of average pipeline and cycle inventory, ordering, and purchase costs for option A? Please provide your answers rounded to the closest dollar.
(Option B) Truckload with EOQ
What is the economic order quantity? Use the item cost without the transportation for this calculation. Please answer in whole numbers.
If you order the EOQ calculated earlier (rounded to a whole number), what is the sum of average pipeline, cycle inventory, ordering, and purchase costs for option B? Consider transportation costs a part of the item cost. Please provide your answers rounded to the closest dollar.
(Option C) Less than truckload
What is the sum of average pipeline and cycle inventory, ordering, and purchase costs for option C? Consider transportation costs as an item cost, and use the EOQ in whole numbers for calculation. Please provide your answers rounded to the closest dollar.
Explanation / Answer
let us initially calculate the EOQ
the inventory holding charge is 14%(i.e 14% of the value of the product($38))
hence inventory cost per unit in a year would be (14%*38)=$5.32
EOQ=SQRT(2*annual demand*ordering cost/holding cost per unit)
EOQ=SQRT(2*5000*93/5.32)
=418
>OPTION A: FULL TRUCKLOAD
annual demand=5000
daily demand=5000/365=14
purchase cost per item=$1400/1400+38=$39
cycle inventory=FTL=1400 units
Average pipeline=cycle inventory/2=1400/2=700
No. of orders required annually=(5000/1400)=4
Annual ordering cost=4*93=$372
>OPTION B: truckload with EOQ
Average inventory pipeline=EOQ/2=418 /2=209
cycle stock=418
purchase cost per unit=item cost=1400/418+38=$41.35
No. of orders required annually=(5000/418)=12
annual ordering cost=93*12=$1116
>OPTION C: less than truckload
average inventory pipeline= EOQ/2=418/2=209
cycle stock=418
purchase cost per item=item cost=2.6+38=$40.6
no. of orders required annually=5000/418=12
Annual ordering cost=12*93=$1116.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.