A train car with mass m 1 = 556 kg is moving to the right with a speed of v 1 =
ID: 3893472 • Letter: A
Question
A train car with mass m1 = 556 kg is moving to the right with a speed of v1 = 8.6 m/s and collides with a second train car. The two cars latch together during the collision and then move off to the right at vf = 5.2 m/s.
1)
What is the initial momentum of the first train car?
2)
What is the mass of the second train car?
3)
What is the change in kinetic energy of the two train system during the collision?
4) Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 8.6 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a velocity v2 = -6.8 m/s before the collision. The two cars latch together at impact.
Explanation / Answer
1). inital momentum= mv
556*8.6=4781.6 Kgm/s
2). conserving momentum we get
4781.6=(556+m')*5.2
so m'=363.54 Kg
3).Kf-Ki
= 1/2*(556+363.54)*5.2^2 -1/2*556*8.6^2
= -8128.72 J
4). conserving momentum we get
556*8.6-363.54*6.8=((556+363.54)*v
so v= 2.51 m/s
5).P1 initial =P1 final
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.