Suppose the probe, which has a mass of 474kg is traveling at an initial speed of
ID: 3895020 • Letter: S
Question
Suppose the probe, which has a mass of 474kg is traveling at an initial speed of 275m/s. No forces act on it except the 5.60x10^-2 N thrust of its engine. The external force is directed parallel to the displacement s, which has a manitude of 2.42x10^9. determine the final speed of the probe, assuming that its mass remains nearly constant. Answer is 805m/s but i dont know how the equations were used and rearranged to find the final speed.
Please explain each step clearly, especially how you rearranged equations.
Explanation / Answer
s = 2.42*10^9 (given)
u = 275(given)
m = 474 kg(given)
a = F/m = (5.6*10^-2)/474 = 1.183*10^-4 m/s^2
Vf^2 = u^2 +2as (Laws of motion)
Vf^2 = (275)^2 + (2*1.183*10^-4*2.42*10^9) (Just putting the values in the above equation)
Vf = (275*275 + 2*1.183*10^-4*2.42*10^9)^0.5 = 805 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.