Suppose the process of producing lightweight parkas by Polly’s Parkas is describ
ID: 1168326 • Letter: S
Question
Suppose the process of producing lightweight parkas by Polly’s Parkas is described by the function:
q = 40K0.6 (L-40)0.4
where q is the number of parkas produced, K the number of computerized stitching-machine hours, and L the number of person-hours of labor. In addition to capital and labor, $10 worth of raw materials is used in the production of each parka.
Note that q/K = 40(0.6) K -0.40 (L-40)0.4 and q/L = 40K 0.6 (0.4) (L-40) -0.60
By minimizing cost subject to the production function, derive the cost-minimizing demands for K and L as a function of output (q), wage rates (w), and rental rates of machines (r).
The cost-minimizing demands for K and L are:
______________________________________
Use these results to derive the total cost function: that is, costs as a function of q, r, w, and the constant $10 per unit materials cost. The total cost function (TC) is:
________________________________________
2. This process requires skilled workers, who earn $64 per hour. The rental rate on the machines used in the process is $16 per hour. At these factor prices what are total costs as a function of q.
Total costs (TC) are:
__________________________________________
Does the technology exhibit decreasing, constant, or increasing returns to scale?
3. Polly’s Parkas plans to produce 2000 parkas per week. At the factor prices given above, how many workers should the firm hire (at 40 hours per week) and how many machines should it rent?
The firm should use ___ worker hours.
The firm should use ___ machine hours.
What are the marginal and average costs at this level of production?
Marginal cost is $___ per unit of output.
Average cost is $___ .
Explanation / Answer
(a)
Q = 40K0.6 (L - 40)0.4
We have to minimize C = 10 + wL + rK
Subject to Q = 40K0.6 (L - 40)0.4
We form the Lagrangian function:
Z = 10 + wL + rK + [Q - 40K0.6 (L - 40)0.4]
The first order conditions for this minimization problem is:
Z / L = w - 40K 0.6 (0.4) (L-40) -0.60 = 0
Z / K = r - 40(0.6) K -0.40 (L-40)0.4 = 0
Z / = Q - 40K0.6 (L - 40)0.4 = 0
Or,
w = . MPL
r = . MPK
Q = 40K0.6 (L - 40)0.4
Or,
(w / r) = (MPL / MPK)
(w / r) = (0.4 / 0.6) x [K / (L – 40)]
Or,
K = (3 / 2) x (w / r) x (L – 40) ..... (1)
And
(L – 40) = (2 / 3) x (r / w) x K ...... (2)
(b)
TC = 10 + wL + rK
= 10 + wL + [r x 1.5 x (w / r) x (L – 40)]
TC = 10 + wL + 1.5wL – 60w
TC = 10 + 2.5w (L – 24)
(2)
W = 64, r = 16
K = (3 / 2) x (w / r) x (L – 40)
Or, K = 1.5 x 4 x (L – 40)
Or, K = 6 x (L – 40)
Or, (L – 40) = K / 6
Substituting in production function, we get
Q = 40K0.6 (L - 40)0.4
= 40K0.6 (K / 6)0.4
= 40 x K / [(6)0.4] = 25.56K
Or, K = 0.04Q
Then, L = (K / 6) + 40 = (0.04Q / 6) + 40
L = 0.006Q + 40
So, total cost TC = 10 + wL + rK
= 10 + [64 x (0.006Q + 40)] + (16 x 0.04Q)
= 10 + 0.42Q + 2,560 + 0.64Q
TC = 2,570 + 1.06Q
NOTE: Out of 3 questions, the 1st two have been answered.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.