Three masses are sitting on a 2m beam of wood, which rests on a fulcrum. The fir
ID: 3895428 • Letter: T
Question
Three masses are sitting on a 2m beam of wood, which rests on a fulcrum. The first mass is 2 kg and rests 30 cm to the left of the fulcrum. The second mass is 5 kg and sits 45cm from the left side of the beam. The fulcrum is located at the middle of the beam. The third mass is 6 kg. If the system is in rotational equilibrium where is the third mass located? DRAW OUT A DIAGRAM WITH TO HELP SOLVE WHAT SIDE AND DISTANCE FROM THE FULCRUM THE THIRD MASS IS LOCATED.
PLEASE SHOW ALL WORK AND EXPLAIN! Thanks!
Explanation / Answer
anticlockwise moments about the fulcrum = (2*0.3) + [5*{(2/2)-0.45}] = 3.35 N-m for the rotational equilibrium; anticlockwise moments about the fulcrum = clockwise moments about the fulcrum => clockwise moments about the fulcrum = 3.35 => 6*x = 3.35 => x = 0.56 m from the fulcrum to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.