A 240 g block on a 50.0 c m -long string swings in a circle on a horizontal, fri
ID: 3895945 • Letter: A
Question
A 240g block on a 50.0cm -long string swings in a circle on a horizontal, frictionless table at 75.0rpm .What is the speed of the block?
What is the tension in the string?
A 240g block on a 50.0cm -long string swings in a circle on a horizontal, frictionless table at 75.0rpm .
What is the speed of the block?
What is the tension in the string?
A 240g block on a 50.0cm -long string swings in a circle on a horizontal, frictionless table at 75.0rpm .
What is the speed of the block?
What is the tension in the string?
A 240g block on a 50.0cm -long string swings in a circle on a horizontal, frictionless table at 75.0rpm .
What is the speed of the block?
What is the tension in the string?
What is the speed of the block?
What is the tension in the string?
What is the tension in the string?
Explanation / Answer
A)
V=75*2*pi*50/60 cm/sec=392.7 cm/sec=3.927 m/sec
B)
T=mv^2/r=.24*3.927^2/0.5=7.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.