A defensive lineman of mass M = 115 kg makes a flying tackle at v i \\ = 4.00 m/
ID: 3896885 • Letter: A
Question
A defensive lineman of mass M = 115 kg makes a flying tackle at vi = 4.00 m/s on a stationary quarterback of mass m = 76 kg
A defensive lineman of mass M = 115 kg makes a flying tackle at vi = 4.00 m/s on a stationary quarterback of mass m = 76 kg, and the lineman's helmet makes solid contact with the quarterback's femur, (a) What is the speed vf of the two athletes immediately after contact? (b) If the collision last for 0.050 s, estimate the average force exerted on the quarterback's femur, (c) If the cross-sectional area of the quarterback's femur is 4.0 Times 10-3 m2, calculate the shear stress exerted on the bone in the collision.Explanation / Answer
M*v1 = (M+m)*v
115*4 = (115+85)*v
v = 2.3 m/s
b) F = m*v/t = 85*2.3/0.05 = 3910 N
c) stress = F/A = 3910/4x10^-3 = 9.775x10^5 N/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.