A drummer begins to drum on iron railway tracks with a regular beat. You are nea
ID: 3897282 • Letter: A
Question
A drummer begins to drum on iron railway tracks with a regular beat. You are nearby with your ear near the tracks and hear two sets of drumming, one starting 0.8 s after the other. (The speed of sound in air is 345 m/s and in iron is 5,000 m/s.)
(a) How far away are you from the drummer?
(b) If the delayed sounds are 5 dB less intense than the first set of drumming heard, find the ratio of the intensities of the two sounds.
(c) If the drummer drums at a frequency of 4 Hz, what frequency will a person hear on a train approaching at 60 mph (conversion factor: 1 mph _ 0.45 m/s)?
please show all work. thanks in advance
Explanation / Answer
let the distance is d
time taken by sound to travel in air =d/345
time taken by sound to travel on tracks =d/5000
now given that both sounds reach in a gap of 0.8s
hence d/345-d/5000=0.8
d(931/345000)=0.8= 296.4m
b) let intensity for first sound be I1
intensity in db =10log(I1/I0)
let intensity for second sound be I2
intensity in db =10log(I2/I0)
given that difference in both intensity in db =5
5= 10log(I1/I0)-10log(I2/I0)
0.5 =log(I1/I0)-log(I2/I0)
0.5 =log(I1/I2)
10^0.5=I1/I2
I1/I2 =3.1622
c)
60mph = 60*0.45m/s -27m/s
frequency heard = ((345+27)/345) *4 (f' = ((Vsound+vlistener)/vsound)*f)
=4.313 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.