250,000 units/yc Customer Demand Typical Production 3. 20 days/month 1 shift 8 b
ID: 389736 • Letter: 2
Question
250,000 units/yc Customer Demand Typical Production 3. 20 days/month 1 shift 8 brs/day 480 min/shift Determine a Daily Demand b Hourly Demand C TAKT time (sec/unit) sec/unit Determine TAKT for each letter using only designated constraints as inputs d Breaks e Breaks f Scrap rate @ g Scrap rate @ h Rework @ i Equipment Uptime j Daily Meetings k Breaks 30 min/shift 20 min/shift 100 pcs/day 10% 5% 90% 5 min/shift 30 min/shift 5 min/shift 50 pcs/day 20 min/shift 10% 95 % Daily Meeting Scrap l Breaks Rework UptimeExplanation / Answer
According to given conditions, every month has 20 working days. So, 12×20 days = 240 working days.
Answer a:
250000 units / 240 days = 1041.67 units per day
Answer b:
Hourly demand = 1041.67/8 hrs = 130.21 units per hour
Answer c: Total working time in seconds = 240 × 8 × 3600
= 6912000 secs
Total demand = 250000 units
So, takt time = 6912000/250000 = 27.648 sec/unit
Answer d:
30 min break per shift = 30×60 = 1800 seconds per shift
So, total break across 240 shifts = 240 × 1800 = 432000
Total production time = 6912000 - 432000 = 6480000 seconds
So, takt time = 6480000/250000 = 25.92 seconds per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.