Nancy\'s Novelty Notebooks has forecast next year\'s demand to be 33,000. The no
ID: 389797 • Letter: N
Question
Nancy's Novelty Notebooks has forecast next year's demand to be 33,000. The notebooks are considered to incur annual fixed costs of $27,000 and per-unit variable costs of 25 cents. a. If notebooks can be sold for $2 each, what is the break-even quantity?. (Round your answer to the next whole number.) BEP units b. If we assume that the forecast is correct, what should be the per-unit price of notebooks, if the company seeks to earn an annual profit of $11,000? Hint: solve for revenue (R). (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.) PriceExplanation / Answer
1. Qbep = Fixed Cost / (REV - Variable Cost )
FC = $27,00
REV = $2
VC = $0.25
Qbep = 27000 / (2 - 0.25)
= 15,428.5 or 15,429 notebooks.
B. Profit = REV * Demand - ( FC + VC * Demand)
REV = Profit + (FC + VC * Demand) / demand
= 11000 + ( 27000 + 0.25 * 33000) / 33000
= $ 1.40
Do give a positive rating if you think this answer helped
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.