Nancy\'s Novelty Notebooks has forecast next year\'s demand to be 41,000. The no
ID: 399241 • Letter: N
Question
Nancy's Novelty Notebooks has forecast next year's demand to be 41,000. The notebooks are considered to incur annual fixed costs of $26,000 and per-unit variable costs of 35 cents.
If notebooks can be sold for $1 each, what is the break-even quantity?. (Round your answer to the next whole number.)
If we assume that the forecast is correct, what should be the per-unit price of notebooks, if the company seeks to earn an annual profit of $16,000? Hint: solve for revenue (R). (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Nancy's Novelty Notebooks has forecast next year's demand to be 41,000. The notebooks are considered to incur annual fixed costs of $26,000 and per-unit variable costs of 35 cents.
Explanation / Answer
Break even point = Fixed cost / (Sales price per unit –variable cost per unit)
In the question,
Fixed cost = $26,000
Sales price per unit =$1
Variable cost per unit=$0.35
Break even point =26000/(1-0.35) =40000 units
Answer:- 40,000 units
Answer :- Profit = Selling price * units to be sold – (Fixed cost + variable cost*units to be sold)
16000=Selling price *41,000 –(26000+0.35*41000)
Selling price = (16000+40350)/41000
Selling price =1.37
Answer :- 1.37
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.