Suppose the two resistors (25 ohms and 35 ohms in a series with a 12-V battery)
ID: 3898318 • Letter: S
Question
Suppose the two resistors (25 ohms and 35 ohms in a series with a 12-V battery) were connected in parallel. What would be a)the current in the circuit?
b)the power expended in the circuit?
A student connects a 10 ohm resistor, a 15 ohm resistor and a 20 ohm resistor in parallel and then connects to a 50-V dc source
a) How much current is in the circuit?
b) How much power is expended in the circuit?
A 30.0 ohm resistor and a 60.0 ohm resistor in parallel are connected to a 120-Vdc source
a) What is (are) the current(s) through the resistors?
b) What is the voltage drop across each resistor?
Explanation / Answer
P=Vi
V=iR
12=iR
Req=25+35=60
a)i=0.2A
b)P=Vi=12x0.2=2.4watts
Req=inverse 1/r1+1/r2+1/r3=4.61ohm
V=ir
50/4.61=i
i=10.8A
P=Vi
P=10.8x50=542.3watts
Req=inverse )1/30+1/60)=20ohm
through resistor 30 ohm
V=iR1
120/30=40A
through 60
V=iR2
i=20A
Voltage drop =120v
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.