Suppose the surface-catalyzed hydrogenation reaction of an unsaturated hydrocarb
ID: 775159 • Letter: S
Question
Suppose the surface-catalyzed hydrogenation reaction of an unsaturated hydrocarbon has a rate conga of 0.720 M/min. The reaction is observed to follow zero-order kinetics. If the initial concentration of the hydrocarbon is 2.78 M, what is the half-life of the reaction? The hydrolysis of methyl acetate in water, CH3COOC2H5(aq)+ H2O( ) CH3COOH(aq) + C2H5OH(aq), is pseudo-first order in dilute aqueous solutions with a rate constant of 2.00x 10-3 min-What is the value of the second-order rate constant. where the concentration of water is no longer assumed to be 55.5 M?Explanation / Answer
1. We know that for zero order reaction the half life can be calculated as:
t1/2 = [A0] / 2K
t1/2 = ??
[A] = 2.78
K = 0.720 M / min
t1/2 = 2.78 / 2 X 0.72 = 1.93minutes
2. The ester hydrolysis is pseudo first order reaction
so rate = K [ester]
if it [water ] is not assumed to be constant then
rate = K' [ester][water]
so K' = K/ [water] = 2 X 10^-2 / 55.5= 0.036 X 10^-2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.