A long, straight wire carrying a current of 375 A is placed in a uniform magneti
ID: 3899698 • Letter: A
Question
A long, straight wire carrying a current of 375 A is placed in a uniform magnetic field that has a magnitude of 7.86
A long, straight wire carrying a current of 375 A is placed In a uniform magnetic field that has a magnitude of 7.86 Times 10-3 T. The wire is perpendicular to the field. Fine a point In space where the net magnetic fieId is zero. Locate this point by specifying its perpendicular distance from the wire. The number of significant digits is set to 3; the tolerance is +/-1 In the 3rd significant digitExplanation / Answer
The field will =0 where the B produced by the wire = the B field
Use B= (u0*I)/(2pi*R) ,u0= 1.26E-6
Let B = 7.86E-3T
7.86E-3=(1.26E-6 *375)/(2pi*R)
So R= 9.568 x 10^-3 m = 9.568 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.