? 1 = | cos(53) sin(53) ? ? ? d F 1 F 4 g h j m P R t ( ) 7 8 9 HOME ?^ ^? 4 5 6
ID: 3900970 • Letter: #
Question
?1 = |cos(53) sin(53) ? ? ? d F1 F4 g h j m P R t ( ) 7 8 9 HOME ?^ ^? 4 5 6 ? / * 1 2 3 ? + - 0 . END ?() BACKSPACE DEL CLEAR | Grade Summary Deductions 0% Potential 100%
Grade Summary Submissions Attempts remaining: 10(4% per attempt) detailed view
Submissions Problem 5: A uniform disk of mass m = 1.6 kg and radius R = 17 cm can rotate about an axle through its center. Four forces are acting on it as shown in the figure. Their magnitudes are F1 = 6.5 N, F2 = 1.5 N, F3 = 5.5 N and F4 = 5.5 N. F2 and F4 act a distance d = 1.5 cm from the center of mass. These forces are all in the plane of the disk.
Randomized Variables m = 1.6 kg
R = 17 cm
F1 = 6.5 N
F2 = 1.5 N
F3 = 5.5 N
F4 = 5.5 N
d = 1.5 cm Part (a) Write an expression for the magnitude ?1 of the torque due to force F1.
?1 = |
cos(53) sin(53) ? ? ? d F1 F4 g h j m P R t ( ) 7 8 9 HOME ?^ ^? 4 5 6 ? / * 1 2 3 ? + - 0 . END ?() BACKSPACE DEL CLEAR Grade Summary Deductions 0% Potential 100%
Submissions Attempts remaining: 10(4% per attempt) detailed view
Hints: 3% deduction per hint. Hints remaining: 1 Feedback: 5% deduction per feedback. Part (b) Calculate the magnitude ?1 of the torque due to force F1, in N ? m.
Part (c) Write an expression for the magnitude ?2 of the torque due to force F2.
Part (d) Calculate the magnitude ?2 of the torque due to force F2, in N ? m.
Part (e) Write an expression for the magnitude ?3 of the torque due to force F3.
Part (f) Write an expression for the magnitude ?4 of the torque due to force F4.
Part (g) Calculate the magnitude ?4 of the torque due to force F4, in N ? m.
Part (h) Calculate the angular acceleration ? of the disk about its center of mass in rad/s2. Let the counter-clockwise direction be positive. 45 53 Otheexpertta.com
Explanation / Answer
a) T1 = F1*R
B) magnitude of T1 = 1.105 N.m
c)T2 = F2*d d)magnitude of T2 = 0.0225 N.m
e)T3 = F3*R*cos45 T3 = 0.661 N.m
f)T4 = F4*d*sin53
g)T4 = .065 N.m
h) nett torque T = T1-T2+T3+T4 T = 1.808 N.m
T = I*alpha
alpha = T/I where I = m*R^2/2 = 0.023
so alpha = 78.60 rad/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.