a 20 kg box is pulled with a constant acceleration a= 3m/s^2 along a horizontal
ID: 3901117 • Letter: A
Question
a 20 kg box is pulled with a constant acceleration a= 3m/s^2 along a horizontal frictionless floor by a wire that makes an angle of 15 above the horizontal. What is the tension T in this wire?
a- 600
b- 196
c- 232
d- 62.1
e- 29.4
a 50 kg swimmer goes down a frictionless water slide that is 4m above the water. If the summer leaves the slide in a horizontal directionat 1.5m above the water. How far in front of the slide will she hit the water?
A- 3.9
B- 1.5
C- 5.4
D- 7
E- 2.5
Two blocks are connected by a string.?
The smooth inclined surface makes an angle of = 35
Explanation / Answer
1. d
2. c
3. c
4. a
5. b
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.