Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 4.5kg box slides down a 5.1-m -high frictionless hill, starting from rest, acr

ID: 3901406 • Letter: A

Question

A 4.5kg box slides down a 5.1-m -high frictionless hill, starting from rest, across a 1.8-m -wide horizontal surface, then hits a horizontal spring with spring constant 480N/m . The other end of the spring is anchored against a wall. The ground under the spring is frictionless, but the 1.8-m-long horizontal surface is rough. The coefficient of kinetic friction of the box on this surface is 0.27.

A)What is the speed of the box just before reaching the rough surface?

B)What is the speed of the box just before hitting the spring?

C) How far is the spring compressed?

D)Including the first crossing, how many complete trips will the box make across the rough surface before coming to rest?

Explanation / Answer

a) at top of frictionless hill the box has its TOTAL starting energy as P.E.
P.E. top = mgh {where m = 4.5, g = 9.8, h = 5.1)
P.E. top = (4.5)(9.8)(5.1) = 224.91 J {total energy at start}

at bottom of frictionless hill the box has its TOTAL energy as K.E.
P.E. top = K.E. bottom = 1/2 mv

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote