11. An electronic component at Ampcomp has a specification of 100 ± 0.4 ohms. Sc
ID: 391040 • Letter: 1
Question
11. An electronic component at Ampcomp has a specification of 100 ± 0.4 ohms. Scrapping the component results in a $81 loss.
a. What is the value of k in the Taguchi loss function?
b. If the process at Ampcomp averages 99.75 ohms with a standard deviation of 0.2 ohm, what is the expected loss per unit?
13. A computer chip designed by the MicroKeeb Co. has a specification for the distance between two adjacent pins of 2.000 ± 0.002 mm. The loss due to a defective chip is $4. A sample of 25 chips was drawn from the production process and the results, in millimeters, can be found in the worksheet tab Prob. 7-13 in the Excel file C07Data file.
a. Compute the value of k in the Taguchi loss function.
b. What is the expected loss from this process based on the sample data?
Explanation / Answer
11.
Tolerance, T = 0.4 ohms
Loss per unit, L = $ 81
a) Tagushi locc function: L = kT2
Value of k = L/T2 = 81/0.42 = 506
b) MSD = 0.22 + (100-99.75)2 = 0.1025
Expected loss per unit = k*MSD = 506*0.1025 = $ 51.86
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.