11. A solution is prepared by mixing 50.0 g glucose (C6H1206) with 600.0 g of wa
ID: 869202 • Letter: 1
Question
11. A solution is prepared by mixing 50.0 g glucose (C6H1206) with 600.0 g of water. What is the vapor pressure of this solution at 25 degree C? [At 25 degree C the vapor pressure of pure water is 23.8 torr. Glucose is a nonvolatile, nonelectrolyte.] 12. Calculate the boiling point elevation of a 0.115 m Na2SO4 aqueous solution. [Kb (H2O) = 0.51 degree C kg/mol] 13. What mass of glycerin (C3H803), a nonelectrolyte, must be dissolved in 200.0 g water to give a solution with a freezing point of-1.50 degree C?[kr(H2O) = 1.86 degree C kg/mo I]Explanation / Answer
the formula to calculate boiling point elevation is
elevation in boiling point (dTb) = i x Kb x m
so
dTb = i x Kb x m
here
i = vanthoffs factor
Kb = a constant
m = molality
Now given solute is Na2S04
the dissociation of Na2S04 is given by
Na2S04 ----> 2Na+ + S042-
now
vanthoff factor represents the number of particles after dissociation
in the above reaction
after dissociation
there are two Na+ ions and one S042- ion
total of three particles
so
the value of i is 3
i= 3
now
dTb = 3 x 0.51 x 0.115
dTb = 0.17595
dTb = 0.18 C
so
the boiling point elevation of 0.115m Na2S04 solution is 0.18 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.