15. At Elproparts Manufacturers’ integrated circuit business, managers gathered
ID: 391105 • Letter: 1
Question
15. At Elproparts Manufacturers’ integrated circuit business, managers gathered data from a customer focus group and found that any output voltage that exceeds 60 ± 3.5 volts was unacceptable to the customer. Exceeding these limits results in an estimated loss of $90. However, the manufacturer can still adjust the voltage in the plant using a quick diagnostic test that costs $3.75.
a. Determine the Taguchi loss function.
b. Suppose the nominal specification remains at 60 volts. At what tolerance should the integrated circuit be manufactured?
Explanation / Answer
Loss function L(x) = K*(x-t)^2 90 = K*3.5^2 K = 7.346939 L(x) = 7.35*(x-T)^2 3.75 = 7.35*(x-60)^2 x = 60.71
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.