Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A given application written in Java runs 20 seconds on a desktop processor A new

ID: 3930333 • Letter: A

Question

A given application written in Java runs 20 seconds on a desktop processor A new Java compiler is released that requires only 0.6 as many instructions as the old compiler Bu. It increases CPI by 1.2. How fast can we expect the application to run using this new compiler? Assume that a processors P has a 3 GHz clock rate and a CPI of 1.5. and executes a program in 10 seconds Find the number of cycles and the number of instructions. We are trying to reduce the execution time by 20% but this leads to an increase of 14% in the CPI What clock rate should we have to get this time reduction?

Explanation / Answer

Answer

1.

20 seconds = InsA * CPIA * ClockRate

ClockRate = 20 seconds / (InsA * CPIA)

TimeB = (0.6 * InsA) * (1.2 * CPIA) * 20 seconds / (InsA * CPIA)

= 0.6 * 1.2 * 20 seconds = 14.4 seconds (Answer)

2.

1.

clock rate = 3 GHz

CPI = 1.5

Execution time = 10 seconds = clock cycles / clock rate

clock cycles = execution time * clock rate

= 10 seconds * 3 * 109 cycles/seconds

= 30 * 109 cycles

Number of instructions = clock cycles / CPI

= 30 * 109 / 1.5

= 20 * 109 instructions

2.

Reduced execution time = 10(1 - 0.2) = 10 * .8 = 8 seconds

Increased CPI = 1.5 * (1 + .14)

= 1.5 * 1.14

= 1.71

Time = instruction count * CPI * execution time

= 20 * 109 instructions * 1.71 * 8 seconds

= 273.6 * 109 seconds

Therefore, clock rate = 1/time

= 1/(273.6*109) seconds

= 0.00365 * 10-9

  = 0.00365 GHz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote