Ally has promised Kat that she will get the same $3 per dozen commission regardl
ID: 394195 • Letter: A
Question
Ally has promised Kat that she will get the same $3 per dozen commission regardless of what price the cookies sell for. This makes Ally’s new costs look like this: Initial investment: $450 Fixed costs: $375 Variable costs: $3 (per dozen) Commission; $3 (per dozen) Ally is curious about what price she needs to charge to get a 60% Return on Investment (ROI) including her variable costs, initial investment and fixed costs. What price will she need to charge for a 60% ROI? For this calculation Ally is assuming sales of 900 dozen (900 units). Pay close attention to the investment and unit cost figures. This was covered in Module 6 and the formula is: FORMULA: ROI PRICE = UNIT COST + (ROI x INVESTMENT) / UNIT SALES HINT: Make sure you include all of Ally’s expenses in the right category
Explanation / Answer
It is to be noted :
Fixed cost = $375
Quantity sold = 900 dozen
Therefore, fixed cost per dozen = 375/900 = $ 0.417 ( rounded to 3 decimal places )
Cumulative unit cost per dozen
= Fixed cost per dozen + Variable cost per dozen + Commission per dozen
= $0.417 + $3 + $3
= $ 6.417
Also to be noted :
ROI = 60% and Investment = $450 .
Therefore , total return = 60% of $450 = $270
Hence, Per unit (dozen ) return = $270 / 900 units (dozens) = $0.3 per dozen
Price to be charged per unit ( dozen )
= Unit cost per dozen + Per unit return
= $6.417 + $0.3
=$6.717 ( $6.72 rounded to 2 decimal place)
Price she needs to charge for a 60% return = $6.72 per dozen
Price she needs to charge for a 60% return = $6.72 per dozen
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.