A community health system\'s nurse team consists of 15 nurses working in the loc
ID: 400176 • Letter: A
Question
A community health system's nurse team consists of 15 nurses working in the local community. It takes a nurse 1.5 hours to complete one patient visit (including travel times and breaks). Assume the nurse team works a 9-hour workday and that demand for the nurses is 55 patients per day. Compute the following process analysis metrics for the nurse team. (Use two decimals where applicable) a. What is the capacity of the nurse team? patients per 9 hour work day What is the flow rate? patients per hour percent c. What is the utilization? d. What is the cycle time? inutes per patientExplanation / Answer
Capacity= Work Hours available / Time for one Patient = 9*15/1.5 = 90 patients per 9 hour work day
Flow Rate = 9/1.5 =6 Patients per hour
Utilization = Demand/ Capacity = 55/90 = 61%
Cycle time = 1.5 Hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.