Ski Boards, Inc., wants to enter the market quickly with a new finish on its ski
ID: 402833 • Letter: S
Question
Ski Boards, Inc., wants to enter the market quickly with a new finish on its ski boards. It has two choices: (A) make major modifications at a fixed cost of $26,000, or (B) purchase new equipment at a net fixed cost of $63,000. If the firm chooses to make modifications, variable materials and labor will be $27.0 per board. If it buys new equipment, variable costs are estimated to be $17.5 per board.
What is the minimum sales quantity that would justify the purchase of new equipment? (Specify as a whole number by rounding)
Explanation / Answer
63000 + 17.5x = 26000 + 27x
9.5x = 37000
x = 3894.74
Hence 3,895 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.