Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A manufacturing company wants to increase its production capacity by adding a ne

ID: 418169 • Letter: A

Question

A manufacturing company wants to increase its production capacity by adding a new machines. Two vendors have submitted their proposals. The machine from vendor A will have a fixed cost of $60,000 a year and a unit variable cost of $15. The machine from vendor B will have a fixed cost of $80,000 a year and a unit variable cost of $12. The machine will be used to manufacture a product and the unit selling price of the product $31. Which machine should the company buy if the demand of the product is 5000 units per year?

Explanation / Answer

Vendor A machine

Fixed Cost (FC) = 60000 $

Variable Cost (VC) = 15 $ per unit

Vendor B machine

Fixed Cost (FC) = 80000 $

Variable Cost (VC) = 12 $ per unit

Selling Price (SP) = 31 $ per unit

Demand = 5000 units per year

Machine A proft = Revenue - (FC+VC) = 31*5000 - (60000+15*5000) = 20000 $

Machine B profit =Revenue - (FC+VC) = 31*5000 - (80000+12*5000) = 15000 $

The company should buy machine A which gives a profit of 20000 $ for the given demand.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote