6 7 Requirements for the width of a tractor engine component are 23.07+/-0.634 m
ID: 418679 • Letter: 6
Question
6 7 Requirements for the width of a tractor engine component are 23.07+/-0.634 millimeters. The current process produces components with an average width of 23.500 and a population standard deviation of 0.079. The process is normally distributed. What is the Cok of this process? (Use four decimal places) 8) Requirements for the width of a tractor engine component are 23.61 -0.639 milimeters. The current process produces components with an average width of 23.538 and a population standard deviation of 0.053. The process is normally distributed If the control limits are set at +-2 standard deviations instead of +/-3 standard deviations from the mean, what is the Cok of this process? (Use four decimal places)Explanation / Answer
1. Cpk = min. [ USL-mean / 3sigma, mean -LSL/ 3sigma ]
Here USL = 23.07+0.634 = 23.704
LSL = 23.07-0.634 = 22.436
Cpk = min [ 23.704-23.5 / 3x0.079 , 23.5-22.436 / 3x0.079 ]
= min. [ 0.860, 4.489] = 0.860
8. 2 sigma limits of the control limits means that the width of USL -LSL band is equal to 4 sigma. The Cpk is a measure of the process spread across the mean that compares the distance of the nearest limit with the half of the process spread ( 3 sigma on each side of process spread). Thus value of cpk is given by
Cpk = min. [ USL-mean / 3sigma, mean -LSL/ 3sigma ]
USL = 24.249
LSL = 22.971
Mean =23.538
cpk = min[ 24.249-23.538 / 3x0.053 , 23.538 -22.971 / 3x0.053 ]
= min [ 4.471, 3.566 ] = 3.566
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.