The preliminary cost for a 51,000 ft 2 aircraft hangar must be estimated. The bu
ID: 419234 • Letter: T
Question
The preliminary cost for a 51,000 ft2 aircraft hangar must be estimated.
The budget limit came in at $4.5 million. Perform two analyses: determine the maximum allowed size to be within budget at the first estimated unit cost, and determine the maximum unit cost to stay within budget and maintain the original size.
The maximum allowed size to be within budget at the first estimated unit cost is ft2.
The maximum unit cost to stay within budget and maintain the original size is determined to be $ per ft2.
Explanation / Answer
Maximum unit cost to stay within the budget = 4.5 m / 51000 = $ 88.24 per ft2
The maximum allowed size to be within budget at the first estimated unit cost = Budget limit / first estimated unit cost , (enter the value of first estimated unit cost in this formula to calculate the maximum allowed size.)
The maximum unit cost to stay within budget and maintain the original size is determined to be = Budget limit / size of the aircraft hangar = 4.5 m / 51000 = $ 88.24 per ft2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.