a company makes an oil level measuring device. the plant is located in Michigan
ID: 431282 • Letter: A
Question
a company makes an oil level measuring device. the plant is located in Michigan with an average January temperature of 25 degrees. the plant operates 250 days per year. total annual fixed cost for the plant is $775,000. The plant produces 1600 units each work day and sells them for $9.50 giving annual profit of $950,000. An improved process would add $175,000 to the fixed cost but would increase the contribution by $1.20 while allowing a 10% reduction in the selling price which would increase the contribution by steady sales volume in the face of competition. What would be the change in break-even volume be? What happens to the company's profits? How much is it?
Explanation / Answer
>>Current scenario,
Annual fixed cost = $775000
Number of units produced in an year = 250*1600 = 400000 units
Variable cost per unit be x
Total variable cost = 400000x
Total costs = 400000x+775000
Total revenue = 400000*9.50 = 3800000
Profit = Revenue - costs
3800000-775000-400000x = 950000
X= $5.188
Break even volume is when profit = zero
Let break even volume be n
9.5n - 775000 - 5.188n = 0
n = 179730.98 = 179731 (rounding off)
Contribution per units = 950000/400000 = $2.375
>>Improved process
Total fixed costs = 775000+175000 = $950000
Selling price = 0.9*9.5 = $8.55
Contribution is increased by $1.2
Contribution = 2.375+1.2 = $3.575
Total profit = 400000*3.575 = $1430000
Revenue = 8.55*400000 = $3420000
Variable expenses = Revenue- fixed expenses - profits
= 3420000 - 950000 - 1430000 = 1040000
Variable expenses per unit = 1040000/400000 = $2.6
At break even volume, profit = 0
8.55m - 950000 - 2.6m = 0
m = 159663.9 = 159664
Total profits of the company have increased tp $1430000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.