An assembly line with 20 tasks is to be balanced. The line will operate for 8 ho
ID: 442686 • Letter: A
Question
An assembly line with 20 tasks is to be balanced. The line will operate for 8 hours (or 480 minutes) per day. The longest task is 2.5 minutes, and the total time for all tasks is 16 minutes. What is the maximum cycle time? What is the daily output rate when the system cycle time is the minimum cycle time? What is the minimum number of workstations needed when the system cycle time is the minimum cycle time? What is the efficiency of this system after line balancing when the system cycle time is the minimum cycle time? As part of a major plant renovation project, the industrial engineeringExplanation / Answer
A)
Max cycle time = total task time = 16 minutes
Min cycle time = longest task = 2.5 min
B)
Daily output when min cycle time
@2.5 time = 480 / 2.5 = 192 units
C)
Work stations = Total time of all taks / cycle time = 16/2.5 = 6.4 = 7 work stations
D)
Efficiency = Total time / Cycle time * # work stations = 16 / (2.5*7) = 0.9143 = 91.43%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.