3. In Figure 2, using Little’s Law, estimate the inventory (WIP) level between t
ID: 446474 • Letter: 3
Question
3. In Figure 2, using Little’s Law, estimate the inventory (WIP) level between the stations labeled “Welding” and “Painting”. Round your answer to the nearest whole number. Assume the company runs 2 shifts, and each shift has 27,600 seconds available per worker, so that “1 worker day” = 55,200 seconds. Figure 2
In Figure 2, using Little’s Law, estimate the inventory (WIP) level between the stations labeled “Welding” and “Painting”. Round your answer to the nearest whole number. Assume the company runs 2 shifts, and each shift has 27,600 seconds available per worker, so that “1 worker day” = 55,200 seconds.
Figure 2
Explanation / Answer
Well, here, we will assume that the per hour unit for the company is 50.
So, the formula will be:
hours per day*units per hour = 920 * 50
= 46000.
Hence, 46000 units is the WIP here.
*[hours per day = 55200/60 = 920]
Regards.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.