A retail store had sales of $33,500 in April and $68,500 in May. The store emplo
ID: 446631 • Letter: A
Question
A retail store had sales of $33,500 in April and $68,500 in May. The store employs nine fulltime workers who work a 40 - hour week. In April the store also had six part-time workers at 10 hours per week, and in May the store had eleven part-timers at 15 hours per week (assume four weeks in each month). Required: Using sales dollars as the measure of output, what is the percentage change in productivity from April to May? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
Productivity = Output / Input
For the month of April
= 33500 /{( 40x9) +( 6x10)} = 79.76 per hour per employee
For the month of May
= 68500 /{(40x9) + (11x15)} = 130.47 per hour per employee
Percentage change in productivity = {(130.47 - 79.76) / 79.76} x 100 = 38.87
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.