A retail store had sales of $33,500 in April and $68,500 in May. The store emplo
ID: 446647 • Letter: A
Question
A retail store had sales of $33,500 in April and $68,500 in May. The store employs nine fulltime workers who work a 40 - hour week. In April the store also had six part-time workers at 10 hours per week, and in May the store had eleven part-timers at 15 hours per week (assume four weeks in each month). Required: Using sales dollars as the measure of output, what is the percentage change in productivity from April to May? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
Answer : Hence percentage change in productivity is 0.64.
Month Outputs in dollars Inputs in Hours Productivity ( Output/Input) Percentage change April 33500 9*4*40+6*4*10=1680 33500/1680 = 19.94 May 68500 9*4*40+11*4*15=2100 68500/2100 = 32.62 (32.62-19.94)/19.94 = 64 %Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.