A retail store had sales of $33,500 in April and $68,500 in May. The store emplo
ID: 446772 • Letter: A
Question
A retail store had sales of $33,500 in April and $68,500 in May. The store employs nine fulltime workers who work a 40 - hour week. In April the store also had six part-time workers at 10 hours per week, and in May the store had eleven part-timers at 15 hours per week (assume four weeks in each month). Required: Using sales dollars as the measure of output, what is the percentage change in productivity from April to May? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
Month
Output in Dollars
Input in Hours
Productivity (Output/Input)
Percentage Change
April
$33,500
240
33,500/240 = 139.58
May
$68,500
660
68,500/660 = 103.78
(103.78-139.58)/139.58 = -25.65
Month
Output in Dollars
Input in Hours
Productivity (Output/Input)
Percentage Change
April
$33,500
240
33,500/240 = 139.58
May
$68,500
660
68,500/660 = 103.78
(103.78-139.58)/139.58 = -25.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.