For a new Bond movie which is going to be released soon (i.e., is there ever a t
ID: 447987 • Letter: F
Question
For a new Bond movie which is going to be released soon (i.e., is there ever a time that a new Bond movie is not about to be released?), a producer of stylish watches has received the exclusive rights to sell a Bond-branded watch. The sales price, as negotiated in the contract, is $350, and these cost the producer $150 to assemble and ship to the stores. Their contract stipulates that 6 months after the Blu-Ray release of the movie, the watches have to be destroyed (since a new Bond movie is then already on the horizon), and are thus worthless. Assume that the producer is facing a one-shot production cycle and that it is impossible to produce additional watches later on. The demand for these watches is normally distributed with a mean of 15,000 and a standard deviation of 2,500. Determine the optimal number of watches to produce. A. 15,450 B. 15,000 C. 17,500 D. 14,550
Explanation / Answer
Co = cost to the producer - resale price. Now the watches are worthless and so the resale price will be nil.
Thus Co = 150 - 0 = 150. Cu = selling price - cost price = 350-150 = 200.
The applicable fractile = Cu/(Cu+Co) = 200/(150+200) = 200/350 = 57.14%
Corresponding z value for 57.14% = 0.18 (from z-score table).
Optimal quantity (Q) = mean+z*standard deviation = 15,000+(0.18*2500) = 15,000+450 = 15,450.
Hence the answer is "A" - 15,450
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.