The Friendly Sausage Factory (FSF) can produce hot dogs at a rate of 5,000 per d
ID: 450373 • Letter: T
Question
The Friendly Sausage Factory (FSF) can produce hot dogs at a rate of 5,000 per day. FSF supplies hot dogs to local restaurants at a steady rate of 250 per day. The cost to prepare the equipment for producing hot dogs is $66. Annual holding costs are 45 cents per hot dog. The factory operates 292 days a year.
The Friendly Sausage Factory (FSF) can produce hot dogs at a rate of 5,000 per day. FSF supplies hot dogs to local restaurants at a steady rate of 250 per day. The cost to prepare the equipment for producing hot dogs is $66. Annual holding costs are 45 cents per hot dog. The factory operates 292 days a year.
Explanation / Answer
D = Annual demand = 250 * 365 = 91250
S = Cost to prepare equipment = $ 66
H = cost for keeping 1 item in inventory for a year = $ 0.45
p = 5000, when production is started: production capacity
u = usage rate of this firm on daily basis = 91250 / 292 = 312.5
Optimal run size = {(2*D*S*p)/(H*(p-u))}^0.5
= (2*91250*66*5000/0.45*4687.5)^0.5 = 5343
b. Number of runs per year = 91250/5343 = 17
c. Length in days = 91250/5000 = 18.25 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.