Callander Corporation is a wholesaler that sells a single product. Management ha
ID: 463136 • Letter: C
Question
Callander Corporation is a wholesaler that sells a single product. Management has provided the following cost data for two levels of monthly sales volume. The company sells the product for $169.60 per unit.
The best estimate of the total monthly fixed cost is:
$1,088,190
$1,042,740
$333,720
$1,133,640
Callander Corporation is a wholesaler that sells a single product. Management has provided the following cost data for two levels of monthly sales volume. The company sells the product for $169.60 per unit.
Explanation / Answer
For Cost of Sales Variable Cost per unit = (Difference In Cost Of Sales) / (Difference of Activity Units)
= (689040 - 610740) / ( 8800- 7800) = 78.30 per unit
At 7800 units, total cost = 78.30 * 7800 = 610740
Hence entire cost of sales are variable in nature
Now For Selling and Admin Overhead Variable Cost per unit = ( 444600 - 432000) / ( 8800 - 7800) = 12.60
Total variable Selling And Admin = 12.60 * 7800 = 98280
Fixed Cost = 610740 - 98280 = 333720
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.