Clock Company sells a single product. The company\'s sales and expenses for a re
ID: 465928 • Letter: C
Question
Clock Company sells a single product. The company's sales and expenses for a recent month follow:
TOTAL PER UNIT
Sales $600,000 $40
Les Variable Expenses 420,000 28
Contribution Margin 180,000 $12
Less fixed expenses 150,000
Net Operating Income $30,000
a.) What is the monthly break-even point in units sold AND in sales dollars?
b.) Without resorting to computations, what is the total contribution margin at the break even point?
c.) How many units would have to be sold each month to earn a minimum target profit of $18,000? Use the Contribution Margin Method. Verify your answer by Preparing a Contribution Income Statement at the target level of sales.
d)Refer to the original data. Compute the company’s margin of safety in both dollar and percentage terms.
e) What is the company's CM ratio? If monthly sales increase by $80,000 and there is no change in fixed expenses, by how much would you expect monthly net operating income to increase?
Explanation / Answer
a) Break even point in units sold (BEP) = Fixed Expenses/Contribution Margin per unit = 150000/12 = 12500 units
Break even point in sales dollars = BEP (units sold) * selling price per unit = 12500*40 = 500000 $
b) Total Contribution margin at Break even point is equal to the Fixed Expenses
c) Target profit = 18000 $. Based on Contribution Margin method,
No. of units to be sold = (Fixed Expenses + Target Profit)/ Contribution Margin per unit
= (150000+18000)/12 = 14000 units
Contribution Income statement:-
Target Sales ---------------560000-----14000*40$
Variable costs--------------392000-----14000*28$
Contribution margin------168000
Fixed costs-----------------150000
Net operating income-----18000
d) Margin of safety in dollars = Sales - BEP in dollars = 600000 - 500000 = 100000 $
MOF in % = MOF in dollars/Sales = (100000/600000)*100 = 16.67%
e) Contribution Margin Ratio (CMR) = %(Contribution Margin per unit/Selling Price) = (12/40)*100 = 30%
Net operating income increase = Increase in sales * CMR = $ 80000*30% = 24000 $
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.