Assume a companys Income Statement for a given period has the following entries:
ID: 468074 • Letter: A
Question
Assume a companys Income Statement for a given period has the following entries: Income Statement Data Quarter 1 (in 000s) Sales Revenues $50,000
Production Costs 26,500
Delivery Costs 1,600
Marketing Costs 8,500
Administrative Expenses 2,000
Operating Profit 14,400
Net Interest 750
Income Before Taxes 13,650
Taxes 4,095
Net Income $9,555
Based on the above income statement data, the company's operating profit margin and net profit margin are
28.8% and 19.1%.
17.7%
24.8% and 16.3%.
26.8 and 17.7%.
53.0% and 17.7%.
Explanation / Answer
The company's operating profit margin and net profit margin are 28.8% and 19.1%.
Operating profit margin = (Operating profit / Net sales)*100
Operating profit = 14,400
Net sales = sales revenues = 50,000
Operating profit margin = (14,400/50,000) * 100 = 28.8%
Net profit margin = Net income/Net sales = 9,555/50000 = 0.191= 19.1%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.