The demand for next year\'s calendar at a bookstore is assumed to be normally di
ID: 469854 • Letter: T
Question
The demand for next year's calendar at a bookstore is assumed to be normally distributed with a mean of 430 and a standard deviation of 70. The calendar costs the bookstore $7.00 each and will be sold for $11.00 each. Any calendars remaining for sale after the new year will be discounted and sold for $1.30 each. The bookstore believes ALL the remaining calenders to be sold after the new year will be sold at the $1.30 price. How many calendars should the bookstore stock if it wants to maximize its expected profit from calendars?
Explanation / Answer
Purchase cost = $7.00 per calendar
Selling price = $11.00 per calendar
Salvage value = $1.50 per calendar
Mean demand = µ = 230 calendars
Standard Deviation = = 70 calendars
For the given data apply single-period Inventory model
Cs = cost of shortage (underestimate demand) = Sales price/unit – Cost/unit
Co = Cost of overage (overestimate demand) = Cost/unit – Salvage value /unit
Cs = 11 – 7 = $4 per pound
Co = 7 – 1.5 = $5.5 per pound
The service level or probability of not stocking out, is set at,
Service Level = Cs/( Cs + Co) = 4/(4 + 5.5) = 4/9.5
Service Level = 0.4210
Bookstore assistant needs to find the Z socre for the demand normal distribution that yields a probability of 0.421.
So 42.10% of the area under the normal curve must be to the right of the optimal stocking level.
Using standard normal table, for an area of 0.4167, the Z score is -0.1993.
Optimal order quantity = µ + z = 430 + (-0.1993)70
Optimal order quantity = 416 calendars
Bookstore should order 416 calendars to maximize expected profit.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.