What is the maximum theoretical discharge capacity (Ah) that can be obtained whe
ID: 473568 • Letter: W
Question
What is the maximum theoretical discharge capacity (Ah) that can be obtained when a cell contains 100g lead dioxide and 100g lead? Which electrode would be the limiting component of the cell assuming that excess add is available and that all the material is involved in the reaction? Assume that ail the active material of the limiting electrode was used, how many grams of the un-reacted active material of the other electrode was not involved in the discharge reaction? Atomic Mass for Pb = 207.2 g/mol; O = 16 g/mol; S = 32.1 g/molExplanation / Answer
The reaction in the battery will be
Pb(s) + PbO2(s) + 2H2SO4(aq) 2PbSO4(s) + 2H2O(l)
So here the limiting reagent will be lead oxide as its molecular weight is high and the moles will be less for same amount of substance (100g)
as per the balanced equation
one mole of Pb will react with one mole of lead oxide
Moles of lead present = Mass / atomic weight =100/207.2 = 0.483 moles
Moles of PbO2 present = Mass / mol weight = 100/ (207.2 + 2 X 16) = 0.418 moles
so moles of Pb left after reaction = 0.483 - 0.418 = 0.065 moles
mass of Pb left = Moles X atomic weight = 0.065 X 207.2 = 13.47 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.