Which of the following CH_4 samples contains the greatest number of moles of CH_
ID: 473739 • Letter: W
Question
Which of the following CH_4 samples contains the greatest number of moles of CH_4? 0.356 moles CH_4 4 65 times 10^23 CH_4 molecules 6.78 times 10^1g CH_4 8.90g CH_4 None of the above Liquid oxygen boils at -182.9 degree C. Express the boiling point of liquid oxygen in degree F. -384.4 -352.4 -320.4 -297.2 -76.8 The oxidation number of iron in Fe_2O_3 is -2 +1 +2 -3 +3 The ground stare condensed electron configuration of Ga is [Ar]4s^23d^104d^1 [Ar]4s^23d^11 [Kr]4s^23d^104p^1 [Ar]4s^23d^104p^1 [Ar]4s^24d^104p^1 What volume (mL) of a concentrated solution of magnesium chloride (9.00M) must be diluted to 350mL to make a 2.75M solution of magnesium chloride? 107 350 50.0 2.75 45.0 The elements in groups 1A, 7A, and 8A are called respectively alkaline earth metals, halogens, and chalcogens halogens, transition metals, and alkali metals alkali metals, halogens, and noble gases alkaline earth metals, transition metals, and halogens alkali metals, halogens, and noble gasesExplanation / Answer
14) one mole = 6.023 X 10^23 molecules
so 1 molecule = 1/ 6.023 X 10^23 moles
molecular weight of CH4 = 16
so 16grams of CH4 = 1mole
1 gram = 1/16 moles
b) moles in 4.65 X 10^23 molecules = 4.65 X 10^23 / 6.023 X 10^23 = 0.772 moles
c) moles in 6.78 grams = 6.78 / 16 = 0.423 moles
d) moles in 8.90 grams = 8.90/ 16 = 0.556
so answer is 4.65 X 10^23 molecules
15 ) Let us know the relation between 0C and 0F
0C = (9/50C + 32) 0F
so answer is -297.220F
16) let oxidation number of Fe =x
2x + 3(-2) = 0
2x = 6
x =+3
17) the electronic configuration is Ar 3d10 4s2 4p1
18) we will use M1V1 = M2V2
M1 = 9M
V1 = ?
M2 = 2.75
V2 = 350 mL
V1 = 2.75 X 350 / 9 = 106.94mL
19) 1A : alkali metals
7A : halogens
8A : noble gases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.