Thermodynamics help: 1. Estimate the average speed (mph) of hydrogen molecules a
ID: 473915 • Letter: T
Question
Thermodynamics help:1. Estimate the average speed (mph) of hydrogen molecules at 200 K and 3 bars.
2. Estimate the entropy (J/g*k) of steam at 27.5 MPa and 425 Celsius. Thermodynamics help:
1. Estimate the average speed (mph) of hydrogen molecules at 200 K and 3 bars.
2. Estimate the entropy (J/g*k) of steam at 27.5 MPa and 425 Celsius. Thermodynamics help:
1. Estimate the average speed (mph) of hydrogen molecules at 200 K and 3 bars.
2. Estimate the entropy (J/g*k) of steam at 27.5 MPa and 425 Celsius.
Explanation / Answer
(1) Molecular mass of hydrogen, M = 0.002 kg/mol
Temperature, T = 200 K
The average speed of hydrogens
u = (3k N T / M)1/2
= (3 R T / M)1/2
= (3 x 8.3145 x 200 / 0.002)1/2
= 1579.35 m/s (Since 1 m/s = 2.236 mph)
= 3532.9 mph (miles per hour)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.