Thermodynamics help! Ethylene reacts with steam to form ethanol at a constant pr
ID: 924342 • Letter: T
Question
Thermodynamics help!
Ethylene reacts with steam to form ethanol at a constant pressure of 1.5 bar and a constant temperature of 298 K in the following reaction: C2H4 + H2O = C2H5OH At 298 k, the standard Gibbs free energy of formation is -167.73 KJ/mol for ethanol, +68.48 KJ/mol for ethylene, and -228.42 KJ/mol for steam. The reactor initially contains zero moles of ethylene and steam, and one mole of ethanol. Derive a quadratic equation for the equilibrium reaction conversion (don't need to solve it). Assume ideal gases.Explanation / Answer
C2H4 + H2O -------> C2H5OH
delta G0rkn = delta G0f C2H5OH - delta G0f C2H4 - delta G0f H2O = -7.79 kJ
Now, delta G0rkn = -R*T*lnKeq
-7790 = -8.314*298*lnKeq
or, lnKeq = 3.144
or, Keq = 23.196
Now, Keq = [C2H5OH]/{[C2H4]*[H2O]}
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.