calcium in water is determined by the deposition of calcium oxalate. Precipitate
ID: 474022 • Letter: C
Question
calcium in water is determined by the deposition of calcium oxalate. Precipitated calcium oxalate was washed with excess of sulfuric acid and titrated with potassium permanganate. 200 ml of tap water consumed at such analysis 12 ml of 0,450 g / dm3 solution of potassium permanganate. calculate mass of calcium in 1 L of water calcium in water is determined by the deposition of calcium oxalate. Precipitated calcium oxalate was washed with excess of sulfuric acid and titrated with potassium permanganate. 200 ml of tap water consumed at such analysis 12 ml of 0,450 g / dm3 solution of potassium permanganate. calculate mass of calcium in 1 L of waterExplanation / Answer
The volume of water used = 200mL
In acidic solution the reaction will be
2MnO4+5CaC2O4 + 16H+2Mn2+ + 10CO2 + 8H2O + 5Ca+2
So they will react in 2:5 molar ratio
the mass of KMnO4 used = strength X volume = 0.450 X 12 / 1000 = 0.0054 grams
Moles of KMnO4 = Mass / mol wt = 0.0054 / 158 = 3.42 X 10^-5 moles
so moles of calcium oxalate = 5 X 3.42 X 10^-5 /2 moles = 8.55 X 10^-5 moles
mass = moles X atomic weight of Ca = 8.55 X 10^-5 X 40 = 3.42 X 10^-3 grams
This is present in 200mL
So mass in 1L = 3.42 X 1000 X 10^-3 / 200 = 17.1 X 10^-3 grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.