Ethanol (C2H5OH ) melts at -114 C and boils at 78 C . The enthalpy of fusion of
ID: 474833 • Letter: E
Question
Ethanol (C2H5OH ) melts at -114 C and boils at 78 C . The enthalpy of fusion of ethanol is 5.02 kJ/mol , and its enthalpy of vaporization is 38.56 kJ/mol . The specific heat of solid and liquid ethanol are 0.97 J/gK are 2.3 J/gK respectively.
A.) How much heat is required to convert 34.5 g of ethanol at 38 C to the vapor phase at 78 C ? Express your answer using two significant figures.
B.) How much heat is required to convert 34.5 g of ethanol at -169 C to the vapor phase at 78 C ? Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Q = m c T
Q = quantity of heat in joules (J)
m = mass of the substance acting as the environment in
grams (g)
c = specific heat capacity (4.19 for H2O) in J/(g oC)
T = change in temperature = Tfinal - Tinitial in oC
Let us do the same calcualtion for vapour phase also using the same equation
Question A
Q = 34.5 x 2.3 x (78-38) + 34.5 x 38.56 x 103 / 46.07
Q = 3174 + 28876.06 = 32050.06 Joules
32050.06 Joules of heat is required to convert 34.5 g of ethanol at 38 C to the vapor phase at 78 C
Question B
Q = 34.5 x 0.97 x (169-114) + 34.5 x 5.02 x 103 / 46.07 + 34.5 x 2.3 x (92) + 34.5 x 38.56 x 103 / 46.07
Q = 1840.575 + 3759.28 + 7330.2 + 28876.06 = 41776.114 Joules
41776.114 Joules of heat is required to convert 34.5 g of ethanol at -169 C to the vapor phase at 78 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.