A chemical exothermic reaction, that produces Q = 51.24 J of heat, forces a gas,
ID: 475430 • Letter: A
Question
A chemical exothermic reaction, that produces Q = 51.24 J of heat, forces a gas, with an initial volume V1 = 0.84 Liter, to expand at constant atmospheric pressure, inside a sealed cylinder against a movable piston to a final volume V2 = 0.98 Liter. Calculate the change in internal energy U of the gas in Joules.
37.1
-0.1
75.6
61.8
n moles of gaseous nitrogen are cooled off from a Temperature T=330 K to just below its liquid temperature of 77 K with a specific enthalpy change H1 = -1490 cal/mol. This amount of nitrogen can be liquefied by extracting some extra heat. The specific heat of vaporization of liquid nitrogen equals H2 = 1336 cal/mol. Calculate the total amount of heat to be extracted from n=0.8 moles of gaseous nitrogen in this process.
-1068.8
-2260.8
-1192
-1260.8
Please explain
Explanation / Answer
1. H = E + PV
Where , H = heat given to the gas = 51.24 J
E = internal energy change in the gas
PV = work done by the gas
P = pressure , 1 atm
V = 0.98 - 0.84 = 0.14 litre
E = H - PV
= 51.24J - 1atm× 0.14litre = 37.1 J
2. The specific heat of vapourization is 1336 cal/ mol
for 0.8 mole it will be 0.8 ×1336 = 1068.68 cal
Heat released by cooling = - 1490 cal / mol
For 0.8 mol it will be 0.8× -1490 = -1192 cal
The total amount of heat to be extracted = -1068.8 - 1192 = -2260.8cal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.