An aqueous solution of K_2 CO_3 is prepared by dissolving 15.6 g K_2 CO_3 in 44.
ID: 475949 • Letter: A
Question
An aqueous solution of K_2 CO_3 is prepared by dissolving 15.6 g K_2 CO_3 in 44.3 g H_2 O. The density of the solution is 1.20 g/mL at 25 degree C What is the molarity of the solution? What is the molality of the solution? What is the mole fraction of solvent in the solution Estimate the normal boiling point of the solution(K_b of H_2 O = 0.512 degree C/m; normal boiling point of H_2O = 100.00 degree C Estimate the freezing point of the solution(K_r of H_2 O = 1.86^degree C m; freezing point of H_2O = 0.00^degree C Estimate the osmotic pressure of this solution at 25^degree C Estimate the vapor pressure of this solution at 25^degree C. The vapor pressure of pure H_2O at this temperature is 23.8 torrExplanation / Answer
a] Molarity = Molesof solute / Volume of solution in L
Moles = Mass / MW [MW of K2CO3 = 138 gms ]
Mass of solution = 15.6+44.3 = 59.9 gms
density = Mass / Volume
1.2 = 59.9 / Volume
Volume = 49.9167 ml
Molarity = 15.6*1000 / 49.9167*138 = 2.264 M
b]
Molality = moles of solute / Solvent weight in Kg
Molality = 15.6 *1000 / 44.3*138 = 2.55 m
c]
Mole fraction of solvent = moles of solvent / TOtal moles
Molesof solvent = 44.3/18 = 2.46
Moles of solute = 15.6/138 = 0.113
Mole fraction of solvent = 2.46 / 2.46+0.113 = 0.956
d]
K2CO3 ---> 2K+ + Co3-2 [ i=3 no of particles]
delta T = i*Kb*m [m = molality]
delta T = 3.9168
Boiling point of solution = 103.9168 C
e]
delta Tf = i*Kf*m = 14.229
Freezing point = 0 - 14.229 = -14.229 C
f]
Osmotic pressure = MRT
M = molarity ; R - 0.0821 ; T in K
Osmotic pressure = 55.39 atm
g]
Vapour pressure of solution = Mole fraction*Pure vapour pressure = 0.956*23.8 = 22.75 torr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.