A facility releases 105181.44 lb/yr of VOC from the application of paint and the
ID: 478179 • Letter: A
Question
A facility releases 105181.44 lb/yr of VOC from the application of paint and the toxic constituents of VOC in the paint are: xylene (0.92% by weight), cumene (0.40% by weight) and trimethyl benzene (2.63% by weight). Calculate the toxic emissions for each chemical per year from the facility. A. 1935.34 lb/yr, 841.45 lb/yr, 5532.54 lb/yr B. 696.32 lb/yr, 302.56 lb/yr, 2010.09 lb/yr C. 603.98 lb/yr, 289.48 lb/yr, 1857 lb/yr D. 720.87 lb/yr, 302.56 lb/yr, 1857 lb/yr E. 967.67 lb/yr, 420.725 lb/yr, 2766.271 lb/yrExplanation / Answer
Rte = 105181.44 lb/h
the
0.92% is X so.. = 0.92/100*105181.44 = 967.6692 lb/year
0.40 % is C so.. = 0.40/100*105181.44 = 420.72576 lb/year
2.63% is C so.. = 2.63/100*105181.44 = 2766.2718 lb/year
choose E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.