Air at a temperature of 25 degree C and pressure 750 mm Hg has a relative humidi
ID: 479425 • Letter: A
Question
Air at a temperature of 25 degree C and pressure 750 mm Hg has a relative humidity of 80%. Use SI units. Solve the problem using the humidity formulas, and give the graphically solution in the humidity chart. Calculate: Humidity of air. (2) Molal humidity of air. (2) Weight of water condensed from 100 m^3 of original wet air, if the temperature of the air is reduced to 15 degree C and the pressure is increased to 2 bar. At 25 degree C the vapour pressure of the water is 2.5 kPa. (7) Graphical solution. (4) Humid volume = 22.414(H/28.86 + 1/18.02)(T_K/272)(1/P) m^3_wetair/kg_BDA Where, P in bar. H (humidity) in kg H_2O/kg BDAExplanation / Answer
At 25 C,
Vapor pressure of water, P* = 2.5 kPa
= 2500 / 1 x 105 bar = 0.025 bar
Relative humidity, = 80 /100 = 0.8
= Partial pressure of water / Vapor pressure of water
0.8 = P / P*
P = 0.02 bar
Ptotal = 750 mmHg
= 1 bar
2.
Molal humidity of air
= P / (Ptotal – P) = 0.02 / (1 – 0.02)
= 0.02 / 0.98 = 0.0204
1.
Humidity of air
= Molar humidity * MWwater / MWair
= 0.0204 * 18.02 / 28.86 = 0.013
3.
Water condensed at 15 C
Relative humidity, RH = 100 %
Wet bulb temperature = 15 C
Moisture content from psychrometric chart = 0.0106 kg/kg dry air
Humid volume = 22.414 (0.0106 /28.86 + 1 / 18) (288 / 273) (1/2) = 0.66 m3 / kg dry air
Weight of dry air = 100 m3 / 0.66 m3 / kg dry air = 151.25 kg
Weight of water vapor present = 151.25 * 0.0106 = 1.60 kg
In the original wet air
RH = 80%
Wet bulb temperature = 25 C
Humidity = 0.013 kg/kg dry air
Humid volume = 22.414 (0.013 /28.86 + 1 / 18) (298 / 273) (1/1) = 1.37 m3 / kg dry air
Weight of dry air = 100 m3 / 1.37 m3 / kg dry air = 72.98 kg
Weight of water vapor present = 72.98 * 0.013 = 0.95 kg
Weight of water condensed from 100 m3 of original wet air = 1.60 – 0.95 = 0.65 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.